Czytelniczka pyta czy jest możliwość aby „była żona jej obecnego męża, zmieniła nazwisko na swoje panieńskie?”  Czytelniczka chciałaby  „aby była żona jej obecnego męża wróciła do swojego nazwiska panieńskiego i aby nie nosiła tego samego nazwiska co Ona i jej mąż natomiast Pani się nie zgadza na zmianę i po orzeczonym rozwodzie chce pozostać przy nazwisku swojego byłego męża.” Czytelniczka zastanawia się   „czy da sie to jakoś załatwić  za pośrednictwem Sądu? „.

Odpowiadając na Pani pytanie  pragnę wskazać, że powrót do nazwiska panieńskiego to tylko i wyłącznie decyzja byłej żony  bowiem nazwisko jest  dobrem osobistym chronionym przez prawo. Jeśli więc była żona nie podejmie samodzielnej decyzji w sprawie powrotu do nazwiska sprzed ślubu, to żądanie kogokolwiek, w tym i Pani, by porzuciła nazwisko będzie niestety bezskuteczne. Nie ma Pani zatem żadnego skutecznego narzędzia, prawnej możliwości aby wpłynąć w tym zakresie  na jej decyzję, w tym aby zmusić ex żonę do zmiany nazwiska.

Pytanie takie jak to powyżej wcale nie rzadko pada zwłaszcza ze strony Klientów-mężczyzn, jak i obecnych żon rozwiedzionych mężczyzn.

Dlaczego byłe żony nie chcą wrócić do swojego nazwiska panieńskiego? Zawsze trzeba spojrzeć na problem też z tej drugiej strony, czyli ze strony tejże właśnie byłej żony. W  zdecydowanej większości przypadków przyczyną takiej decyzji jest albo ustabilizowana sytuacja zawodowa albo fakt posiadania dzieci.

Nie ma  co się dziwić, iż w szczególności kobiety będące matkami nie chcą zmieniać nazwiska albowiem po prostu chcą aby dzieci nazywały się tak samo jak ona. Dodatkowo kobiety te chcą oszczędzić przykrości jakie mogą spotkać ich dzieci w przedszkolu bądź szkole tylko i wyłącznie z uwagi na fakt, że noszą inne nazwisko niż ich matka.

3 komentarzy

  1. Pani Mecenas co należy napisać w takim wniosku o zmianę nazwiska. Czy jest jakiś wzór? Czy podałaby Pani taką minimalną treść jaką trzeba napisać w tym wniosku. Mam już rozwód, nie mamy dzieci, chcę wrócić do swojego nazwiska panieńskiego. Z góry serdecznie dziękuje i pozdrawiam. Alina z Krakowa.

  2. Pani Alino wszystkie potrzebne informacje o zmianie nazwiska po rozwodzie wraz ze wzorem wniosku zawarłam w moim wpisie z dnia 8 sierpnia 2016r. pt „Zmiana nazwiska po rozwodzie + WZÓR WNIOSKU”.Znajdzie tam Pani również odnośnik do procedury USC w Krakowie. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do zapoznania się z wpisem.

  3. Proszę o pomoc jak napisać pismo o zmniejszenie alimentow na dzieci z 1600 na 500

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać znaczników HTML takich jak: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close