Kwestia zmiany nazwiska po rozwodzie jest podnoszona przy właściwie każdej sprawie rozwodowej, którą prowadziłam bądź prowadzę. Po rozwodzie można wrócić do dawnego nazwiska. Poniżej napiszę KROK PO KROKU jak to zrobić.

PAMIĘTAJ: Sąd w wyroku rozwodowym nie rozstrzyga o zmianie nazwiska – ta kwestia leży w gestii Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (bądź  konsula RP). Aby zmienić nazwisko po rozwodzie musimy złożyć wniosek o zmianę nazwiska po rozwodzie.

PODSTAWA PRAWNA:

Art. 59 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego [Nazwisko po rozwodzie]

„W ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.”

WNIOSEK O ZMIANĘ NAZWISKA PO ROZWODZIE

KOMU I GDZIE NALEŻY ZŁOŻYĆ: wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w Polsce. Jeśli jesteś za granicą możesz też załatwić sprawę u konsula.

Na stronie BIP-u Miasta Krakowa znajdziemy dokładny opis procedury oraz WZÓR WNIOSKU KRAKOWSKIEGO USC (SC-11,Oświadczenie o powrocie osoby rozwiedzionej do nazwiska, które nosiła przed zawarciem małżeństwa, składane przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego  )

KTO MOŻE ZŁOŻYĆ: wniosek może złożyć małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, czyli tylko ten który zmienił swoje nazwisko.

Żaden przepis nie przewiduje możliwości „zmuszenia” byłej żony bądź męża do powrotu do poprzedniego nazwiska.

TERMINY: na złożenie wniosku mamy dokładnie trzy miesiące, od momentu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego co oznacza, że nie można zmienić nazwiska jeszcze w trakcie trwania postępowania rozwodowego, czyli przed ostateczną decyzją sądu, o udzieleniu rozwodu.Po upływie tego terminu powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa możliwy jest wyłącznie w trybie administracyjnej zmiany nazwiska

OPŁATA SKARBOWA: 11 zł, którą można zapłacić na miejscu w kasie urzędu lub przelewem.

WYMAGANE DOKUMENTY:

1. Wniosek,

2. Prawomocny wyrok rozwodowy,

3. Dokument tożsamości strony: dowód osobisty lub paszport,

4. Oryginał dowodu zapłaty należnej opłaty skarbowej.

 

UWAGA: Od 01 marca 2015 r.nie ma obowiązku składania odpisów aktów stanu cywilnego, bowiem pozyskują je we własnym zakresie urzędy stanu cywilnego!

CIEKAWOSTKA PRAWNA

Ponieważ prawo zezwala nam jedynie na to, aby po rozwodzie zmienić nazwisko na takie, które nosiliśmy przed zawarciem małżeństwa to dla przykładu zwracam uwagę, że: kobieta po rozwodzie z drugim mężem, jeśli przed ślubem z nim nosiła nazwisko pierwszego męża, może powrócić tylko do niego, nie do nazwiska panieńskiego. Wiele osób nie zdaje sobie z tego faktu sprawy!

Pamiętaj, że nie możesz wrócić do poprzednio noszonego nazwiska, jeżeli zdecydowałaś się na separację !

CO GDY GDY MINIE 3 MIESIĘCZNY TERMIN?

Wówczas  na drodze administracyjnej można wystąpić z wnioskiem o zmianę nazwiska ale  muszą za takim wnioskiem stać tzw. „bardzo ważne powody”. Kiedy zachodzą ważne powody?  Prawo nie dookreśla tego, czym owe ważne powody mogły by być i termin ten pozostaje niejasny. Przy ocenie wniosku o zmianę nazwiska brane są poważne obiektywne przyczyny, a nie nasze subiektywne odczucia.

 W tym przypadku opłata skarbowa od wniosku wynosi 37 zł.

WZÓR WNIOSKU OGÓLNY

 

15 komentarzy

  1. Dziękuję pani mecenas za szybką odpowiedź! Pozdrawiam !

  2. Bardzo rzeczowy i konkretny wpis, wiem dokładnie co mam zrobić !

  3. Dzień dobry,
    zainteresował mnie Pani Mecenas wpis, ponieważ jestem w podobnej sytuacji;
    również chcę zmienić nazwisko (wrócić do panieńskiego) natomiast nie jestem po rozwodzie, jedynie mamy z mężem orzeczoną separację; planuję kupić mieszkanie i chciałabym żeby w „papierach” widniało moje panieńskie nazwisko (w naszym przypadku rozwód jest kwestią czasu a chciałabym uniknąć całej procedury zmiany danych we wszystkich dokumentach);
    mam straszny problem ze zredagowaniem uzasadnienia, które przekonałoby w USC do wydania pozytywnej decyzji;
    czy mogę prosić Panią o pomoc?

  4. Szanowna Pani Mecenas
    prosze okreslic tryb postepowania w przypadku obywatela innego kraju (BRD).
    co nalezy zrobic aby wrocic do nazwiska rodowego jezeli jeden z malzonkow jest obywatelem niemiec?
    Dodam ze obywatel niemiecki ma zamiar wrocic do nazwiska rodowego a rozwod odbedzie sie w Polsce
    z powazaniem
    josef

  5. Witam ,czy po zlozeni wniosku przed naczelnikiem usc o powrut do nazwiska bedzie rozpatrzony tego samego dnia czy trzeba czekac?

  6. dzień dobry,
    czy są jakieś wyjątki które zezwalają na złożenie wniosku o zmianę nazwiska ( po 3 miesięcznym terminie ) przez osobę trzecią ?
    przebywam za granicą i nie mogę wyjechać z przyczyn zdrowotnych .
    Czy możliwe jest podpisanie wniosku przez ko konferencje wideo i wysłanie wniosku pocztą?
    z góry dziękuję za odpowiedź
    Agnieszka Magalhaes Rodrigues

  7. Pani Mecenas,

    Ja niestety przegapiłam termin 3 miesięcy, nie mam ważnych powodów, mieszkam za granicą i nie było na to czasu wczesniej. Jak mam napisać ten wniosek, czy są jakieś wzory? Dziękuję.

  8. Witam. Moje pytanie dotyczy zmiany nazwiska po 3 latach od rozwodu. Wyjątkowość mojego przypadku sprowadza się do podwójnego nazwiska, czyli przy zawieraniu związku zdecydowałam, że pozostaje nazwisko panieńskie + po mężu. Przy rozwodzie, ze względu na małoletniego syna nazwiska nie zmieniłam, by nie tłumaczyć np. na zebraniach szkolnych kim jestem. Teraz, gdy syn niedługo będzie pełnoletni, nie muszę posiadać z nim wspólnego nazwiska. Czy istnieje możliwość takiej zmiany.
    Agnieszka

  9. Witam obecnie przebywam za granicą i mam takie pytanie czy wniosek o zmianę nazwiska po rozwodzie może złożyć inna osoba czy musze być osobiście dziękuję za odpowiedź

  10. Po rozwodzie z drugim mężem mam wrócić do nazwiska mojego pierwszego męża? Polska to dziwny kraj.

  11. Dzień dobry,
    zawierając akt małżeństwa przyjęłam nazwisko dwu członowe, czyli do panieńskiego przyjęłam zwyczajowo nazwisko męża, po 5 latach wystąpiłam z wnioskiem o zmianę pozostając tylko przy nazwisku męża,
    czy jest formalny sposób na odzyskanie własnego nazwiska, lub chociaż formy dwu członowej, nie mając decyzji o rozwodzie?

  12. Witam kilka lat do tyłu brałam po raz drugi ślub cywilny,jednak po rozwodzie z pierwszym mężem nie zdążyłam powrócić do nazwiska panieńskiego czy to oznacza, że już nie mogę powrócić do mojego nazwiska panieńskiego?

  13. Witam

    a gdzie mozna znalezc wzór WNIOSEK O ZMIANĘ NAZWISKA PO ROZWODZIE. by wydrukować w domu

  14. Dzień dobry,
    będe wdzięczna za informację czy procedura zmiany nazwiska po rozwodzie jest taka sama jak w przypadku przyjecia nazwiska małzona po slubie? czyli wszystkie dokumenty tj. dowód, parwo jazdy, paszport, powiadomienie ZUS i US itp. w Internecie są tylko porady dotyczace zmiany nazwiska po slubie dlatego choc pewnie sprawa wygląda tak samo wole sie upewnić u żródła.

    Dziekuję

  15. Witam jak racjonalnie umotywowac wniosek o zmiane nazwiska po 9 latach od rozwodu? Dodam ze od roku mam tez uniewaznienie koscielne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać znaczników HTML takich jak: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close